Warto zwiedzić

Zapraszamy Cię do aktywnego wypoczynku w górach w Zawoi – wsi, położonej na południu kraju tuż przy granicy ze Słowacją w województwie małopolskim.

Zawoja położona jest w dolinie rzeki Skawica u stóp królowej Beskidów, Babiej Góry (1725 m.n.p.m.)  oraz pasm górskich zaliczanych do dwóch regionów geograficznych: do Beskidu Żywieckiego (Pasmo Babiogórskie) i Beskidu Makowskie. Jako miejscowość letniskowa i turystyczna, stanowi doskonały punkt dla turystyki w rejonie Babiej Góry, pasma Policy i Jałowca i nie tylko.

Zimą natomiast zapewnia doskonałe warunki dla miłośników sportów zimowych.

Zabytki w Zawoi

W Zawoi warto zwiedzić m.in. drewnianą karczmę z podcieniami z 1836 roku, drewniany kościół z 1888 roku (Zawoja Centrum), XIX-wieczną kapliczkę Zbójnicką (Zawoja Policzne), skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach, schronisko na Markowych Szczawinach z 1906 roku, wille Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930 roku (Zawoja Barańcowa).

Atrakcje w Zawoi

Latem ciekawą atrakcją może stać się wycieczka na Halę Barankową oraz spotkanie z bacą i spróbowanie oscypka czy żętycy. W okolicy poprowadzono wiele szlaków turystycznych biegnących nie tylko na Babią Górę, ale też na inne beskidzkie wzgórza i szczyty.

Narciarstwo w Zawoi

Zimą Zawoję i okolicę ogarnia białe szaleństwo. Jest tu wiele różnorodnych wyciągów narciarskich, a stoki są dobrze utrzymane, ubijane ratrakami a nawet naśnieżane.

– Mosorny Groń w Zawoi – Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń, Zawoja Policzne – nowoczesny ośrodek narciarski z kolejką linową 4-osobową , długość trasy to 1420 m. Trasa ratrakwana, naśnieżana i oświetlona, przy wyciągu działa szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.

– Wyciągi Wojtek Zawoja Czatoża – 3 wyciągi orczykowe z 3 trasami zjazdowymi. Trasy ratrakwane, naśnieżane i oświetlone, przy wyciągach działa szkoła narciarska.

– Wyciąg Kolisty Groń Zawoja Widły (bury@zawoja.info) – wyciąg orczykowy 2-osobowy, trasa ratrakowana, działa szkółka.